День Кузьми – Демяна

 Стародавня легенда оповідає, що ковалі Кузьма й Дем’ян, яких ми вшановуємо 14 листопада, одного разу вбили змія, спалили й розвіяли попіл за вітром. А з цього попелу вивелося безліч змій, тож тепер ковалі повинні охороняти людей від них.

Повна назва свята — день святих чудотворців-безсрібників Кузьми й Дем’яна. За церковними переказами, родом брати Кузьма й Дем’ян з Малої Азії. Це були освічені люди й талановиті лікарі. Мали надзвичайний дар — зцілювали рани душевні та тілесні за допомогою молитов. Оскільки не брали ніколи плати за лікування, то й стали іх люди іменувати безсрібниками. Але одного разу зцілена жінка так сильно захотіла віддячити святому Дем’янові за добру справу, що таки вмовила його взяти на знак подяки три яйця. Вів не зміг відмовитися, а Кузьма, коли дізнався, що його брат порушив святу обітницю, звелів, аби по смерті його не ховали разом із Дем’яном.

Минуло доволі багато часу, брати померли. Люди, які повинні були ховати братів, розгубилися, бо не знали, як їм вчинити. І тут сталося диво дивне: верблюд, якого вилікували від сказу, заговорив раптом людським голосом. Вів повідомив, що слід покласти братів поруч, оскільки святий Дем’ян прийняв не плату, а подарунок, до того ж не з жадоби збагачення, а з милосердя до ближнього.

Традиційно ввечері цього дня сільська молодь збиралася разом: дівчата смажили або варили курей, а хлопці частували їх горілкою та жартома визначали, чия курка смачніша.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *