Тварини

Заєць хоч і малий, та свою легенду носить

Силу-силенну спостережень викликав світ фауяи: розгадана поведінка тварин неодноразово рятувала людям життя. Тварини, зокрема, чудово передбачають погоду. Проте люди поприписували їм так багато всіляких властивостей і здібностей, що в них іноді навіть важко повірити. Але варто зазначити: кожне народне повір’я — яким би воно не здавалося безглуздим — мало певне значення відповідно до світоглядних уявлень людей того часу, коли виникло. От, скажімо, йдете вина побачення, а тут зненацька чорний кіт перебігає вам дорогу. Якщо повертаєте назад — ви людина забобонна, а, отже, до деякої міри нещаслива. Все наше життя зіткане з успіхів та невдач, незалеясно від того, перейде чи ні кіт (кішка) дорогу. Якщо жкіт перебіжить дорогу й після того людину спіткає невдача, то віра в цю прикмегу може закріпитися надовго й поглиблювати забобонність, марновірство тієї особи.

А про котів повір’я з’явилися понад тисячу років тому. У них навіть вбачали втілення нечистої сили. Люди вірили, що чарівники, відьми можуть перетворюватися на кота, собаку. Про це збереглося багато легенд і переказів. Вважалося: кіт умивається — будуть гості; шкребе підлогу, мішок, драбину — на вітер; тулиться до тепла — буде похолодання й таке інше. Надзвичайно цікаві повір’я та звичаї, пов’язані з іншими свійськими тваринами — конем, собакою, волом. Шаною та лагідною турботою народ оточує корову-годувальницю. Про неї збереглася ціла низка заборон, спрямованих на збереження здоров’я худоби, забезпечення високого удою, доброго приплоду.

Худоба, скотина
Якщо скотина збреде з дому, треба сокиру у куток застромити, тоді не займе її звірука. Якщо гониш до череди товар прутиком, то не кидай його на дорозі, а принеси додому; бо якщо не принесеш, не будуть тварини ходить самі ввечері додому. Не годиться маленьке телятко або лошатко гладить по спинці, бо не виросте. Не можна у свята вичищати в худоби, бо буде падіж. У чужій загорожі худоби не наплодиш. Всякої тварі по парі. І  тварина розумна, дарма, що не говорить.

Худоба до купи збирається — дощ наближасься. У час негоди худоба охоче їсть траву, спокійно йде з пасовища додому — погода невдовзі поліпшиться. Усі свійські тварини зранку й пополудні виходять на пасовище неохоче — буде дощ. У який бік спинами лягають тварини, звідти буде вітер. Якщо в худобини починається більмо, продінь їй у вуха червону шовковину. Якщо в худоби є рана на шкурі, то, щоб швидше заживало і щоб мухи не сідали, цю рану змащують юшкою, звареною з жаб.

Байбак
Байбак свистить — на переміну погоди. Байбак — перший провісник весни: вів завжди проки-дається на початку березня і насвистує монотонні мелодії.

Баран, вівця
Куди баран, туди й вівці. Бпудва вівця — вовча вечеря. Одна паршива вівця всю череду заразить. Якщо хочеш, щоби в господарстві велися білі вівці, треба на Великдень, коли дають пастухам перепічки й галушки або писанки, як виганяють рано вівці до турми на вигін, то треба дати замість галушок білі яйця — не крашені. У баравіа видовжується вовна — на мокру погоду, а ско-рочується — на суху. Вівці поспішно їдять траву — буде дощ.

Ведмідь
Ведмеді — це колись були люди, які жили в лісі: похмурі, негостинні, ве хотіли ні з ким зватися. Зайшов до них благочестивий мовах, пройшов усе село вздовж і впоперек, прохаючи нічлігу, але ніхто йому навіть дверей не відчинив. Монах прокляв їх, от вони й стали ведмедями.

Віл, бик
Кажуть, що воли розмовляють між собою людською мовою перед Новим роком. Про це існує переказ: “Один дуже скупий чоловік захотів переконатися в тому, що воли розмовляють, і сховався перед Новим роком в ясла, з яких, як правило, харчувалися воли. Ввечері він дійсно почув розмову волів. Його воли говорили один одному: “Не маємо що їсти: господар наш усе поїв сам, спочиваймо хоць, бо завтра господаря нашого повеземо ва цвинтар”. Кажуть, що так усе й відбулося. А тому особливо дбають, щоб перед Новим роком добре нагодувати своїх волів.

Вовк
Розказують, що вовки їдять чортів. Якби їх грім не бив та вовки не виїдали, то їх би такого розплодилося, що і світу не було б видно.

Вуж
Де плодяться вужі, там буде щасливе життя — багатство. Корова, яку ссуть вужі, буде хороша на удій. Як побачиш, що вуж кусає жабу, то їх треба розбороните; паличкою, то та палка буде вже тобі в усьому приносити прибуток. Вірять: якщо дією палицею перехрестити градові хмари, то вони розійдуться.

Гадюка
Злі ворожбити здатні скликати гадюк своїм свистом або грою на сопілці — тоді бережися! Як скуштуєш відварене м’ясо гадюки, то здобудеш зміїну мудрість, звання таємниць природи, здатність розуміти мову звірів і рослин, але віддаси щось взамін. Гадюка — то від чорта тварюка: гадюка би була інша звірина, якби не вія. Як гадюка вкусить людину, то потім пруденько до води повзе. Як хто випередить її та першим дістанеться до річки  або криниці, то залишиться живим, а змія загине; якщо ж не встигне, то йому вже нема порятунку. Як хто надто боїться змії та прагне уникнути зустрічі з нею, то мусить не промовляти вголос її назву, а говорити лишень: вона, довга, поганка; та, що під корчем сидить, тощо. Як учепиться гадюка, то ніхто не віджене, тільки той, що не їсть від роду в понеділок: зрубає дев’ять однолітців і ними ударить та й віджене. Як гадина вкусить, то треба її розрізати і тою з неї серединою змастити укусяне. На межі не лежи, бо гадина вкусить.

Жаба
Не показуй на жабу пальцем, бо заболиіь спина. Не можна жаби бити, бо мати вмре. Не бери жаби в руки, бо на руках з’являться бородавки. Коли жаби лізуть через поріг у хату і кумкають, — на вмируще. Перелізе дорогу жаба — зле.

Заєць
Зайця створив чорт. Якщо заєць перебіжить кому-небудь дорогу, то з тим трапиться якесь нещастя. Побачивши зайця, який перебігає дорогу, треба негайно викинути з воза жмут сіна. Кажуть, що в такому випадку заєць повернеться назад.

Кінь
Кінь — це перевтілений диявол. Кінь постійно їсть і ніколи не наїдається. Цим Бог пока-рав Його за те, що коли Спаситель народився і його поклали в ясла, то воли постійно прикривали його соломою і зігрівали своїм диханням, а кінь цю солому знімав і з’їдав. Дуже хороших коней любить домовик. Він заплітає їм гриву в кіски і їздить верхи цілу ніч у конюшні так, що зовсім заганяє, а кінь псується.

А тому в конюшні разом із кіньми ставлять козла чи прив’язують до стелі вбиту ворону, сову або сороку: на них домовик і їздить. Якщо в дорозі пирхають коні, то подорожні а великою радістю будуть прийняті там, куди їдуть. Якщо кінь, виїжджаючи з двору, почне опиратися чи спотикатися, то буде невдача. Не можна йти там, де качалась коняка, бо будуть лишаї.

Кіт, кішка
Кішку дехто сприймає як провісницю лиха. Але здебіль-шого кішка — це істота, створена Богом, вона визнається доброю істотою, другом людини. їй приписують здатністі охороняти людину від усього злого. Розповідають таку легенду: “Коли Ной забрав у вибудований ковчег по парі тварин, то чорт, бажаючи зробити йому зло, таємно впустиі мишу, сподіваючись на те, що вона прогризе в ковчезі діру і таким чином ковчег буде потоплено. Але кішка, побачивша мишу, відразу ж схопила її і задушила, порушивши плани диявола.

З того часу кішки завжди винищують мишей, які створені чортом на зло людям “. Як кіт вмивається лапкою, то будуть гості. Як чорний кіт перебіжить дорогу перед вами — буде невдача. Як кіт перескочить через діжу, то не вдасться хліб. Після кішки як нап’єшся, то буде нежить. Не гладь кота проти шерсті, бо в хаті буде марево. Коли кіт перейде дорогу, то візьмися за ґудзик, то вдається.

Коза
Коза створена чортом. Від кози відьма ніколи не може відібрати молока. Відьма навіть боїться кози. Сіра коза дає більше молока, ніж кози інших мастей. Пострижеш козі бороду — не дасть молока.

Корова
Коли купуєш скотину, треба брать з рук із налигачем, бо без налигача — без молока. Як б’є корова, то їй треба мотузком із мерця зв’язатя ноги — і тоді перестане бити. Як корова б’є ногами при доїнні, то треба з чотирьох ніжок стола зішкребти дерево і цей зішкріб запхати в хліб і дати корові з’їсти, то тоді перестане бити. Щоб не била корова, можна також підкову тримати на порозі кілька днів, а потім цю підкову під піч покласти. Коли іти доїть корову, то треба завжди брати шматок хліба (ламати руками — не ножем) і дати корові з’їсти.

Як корова тільна зализується наперед, то буде мат” бичка, а коли зализується назад, то буде маги теличку. Не можна нічого позичати нікому, як теля найдеться Е корови, бо зменшиться молоко. Коли пожаліє той, що продав, то в покупця воно не поведеться. Не можна бити корови очеретиною і білою палицею, бо хворітиме. Не можна нести дійницю з молоком від корови не закритою. бо як хто загляне в дійницю, то молока зменшить корові.

Кріт
Коли кроти в дворі або саду чи на грядці кротять, тс город спустіє. Як кріт точе з-під хати надвір, то це прикмета, що буде і хаті мрець.

Миша
Миша прогризла дірку в Ноєвому ковчезі, і рід людськш’ врятувався лише завдяки коту, який задушив її та заткнуї дірку своім хвостом. Як багато мишей і роблять велику шкоду, то будуть хво роби серед людей. Миша обов’язково перетвориться на кажана, якщо з’їсті хоч крихту свяченої паски.

Рак
Як смалити ракову шкаралупу, то гадюки позлазяться до вогню.

Свиня
Як хочеш, аби велися свині, то треба купувати на ярмарку не в жінки, а в чоловіка… Як тільки замітиш, що свині здорово риють, то неодмінно будуть здихати.

Собака
Як приб’ється чужий собака до обійстя, то це дуже добре, на щастя. Собака навпроти тебе біжить — добра ознака. Якщо дівку вкусить собака, то вона незабаром вийде заміж. Собака заводить догори — на пожежу, донизу — буде мрець. Собаку або кішку не йде годувати солоним, бо воші заїдять. Як собака порве чоловіка, то скоро і сам пропаде. Собака не зробе лихого, щоб то переляк виливати. Вій хоч і зляка, так потім сам усе і вигавка. Якщо собака сидячи їздить по землі — будуть гості.

Як хочеш вибрати добре цуценя: яке більше занесе, те і буде найлучче. Собака завжди гониться за котом тому, що колись собаки написали листа в Рим до Папи Римського. Нести їм довелося його через воду.Щоб собака сам держав у зубах і плив, то не можна, бо забризгаеться. От вони найняли кота, щоб він сидів у собаки на спині й тримав листа. Так і зробили, але попередили, що коли він замочить листа, то собаки його розірвіть. Коли вирушили в дорогу, то собака по дорозі й питає кота, чи не випустив листа, щоб даром не везти кота на сушу.

Кінець-кінцем дійшло до того, що собака зауважив котові, що коли буде мовчати, то він його вкине у воду. Кіт злякався і відповів, що лист є. А лист у той час упав у воду і замочився. Собака розсердився, кинув кота у воду. З того часу іі пішла ворожнеча між собакою і котом.

Ящірка
Коли дати хлопцеві чи чоловікові яєчок ящірки, щоб з’їв із чимось, то тоді буде дуже любити цю дівчину чи жінку. Так і причаровують.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *