Писанка

Як великдень на дворі, то й писанка настолі

Як і в українській вишиванні, різні магічні знаки набували свого відображення в орнаменті писанки. Який же Великдень без яскраво-веселих, різнобарвних писанок?!

Яйце — це символ Всесвіту, за давніми віруваннями наших пращурів. Історія писанки сягає сивої давнини і пов’язана з поганським культом уславлення вічного закону весняного пробудження усього живого на землі.

Ви, напевне, не раз розглядали на свято дивовижні бабусині писанки, що вражають витонченістю й багатством свого малюнку. Група орнаментів, найбільш поширених на писанках, — це знаки Всесвіту та Сонця, а також зображення хвильки («безконечника»).

У писанкових орнаментах дуже поширеним є зображення сосонки — трави, що найпершою з’являється на піщаних ґрунтах і плететься, наче змійка. Ця деталь у писанкарстві пов’язана з культом небесного змія, який, вважали наші предки, запліднював усе живе на землі. Цей культ поступово зник після прийняття християнства, натомість з’явилися на писанках гілочки верби, маки й інша рослинність, що буяє навесні. Усі магічні знаки та символи воскресіння природи були невипадковими на писанках. Вони уславлювали життєдайні сили — сонце й воду, від яких залежали життя й добробут наших пращурів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *