Декоративне оздоблення хати

Хата – як віночок,  – як квіточка.
 

   Декоративне оздоблення хати полягає, по-перше, в різьбленні (зазвичай зрубного житла), обмазуванні глиною та побілці, підведенні кольоровими глинами та декоративному поліхромному розписі. Сьогодні, коли вибір фарб надзвичайно широкий, вапрнклад, віконниці розмальовуються з особливою старанністю. Яскраві квіти (зазвичай мак або барвінок), зелене листя, птахи й навіть свійські тварини прикрашають чепурні селянські хатинки, паркан або інші споруди у дворі. Найбільш строкаті й фантазійні малюнки наносяться, коли в хаті дівчина на виданні. На віконницях таких будинків обов'язково зображуються голуби як символ майбутнього подружнього життя. Мальована піч — це теж анак того, що в хаті е дівчина ва порі.
   Усе рідше, але побутують настінні розписи, що найчастіше несуть у собі віддалені мотиви календарних, релігійних і сімейних свят. Настінні розписи традиційно розміщують переважно трьома горизонтальними смугами: середня визначається висотою вікон, а дві інші — відстанню від вікон до даху та призьби.
   Узагалі, у декоративному оформленні українського житла часто органічно поєднуються різні культи: культ домашнього вогнища та культ предків (наприклад, через шанування ворогу як священного місця перебування пращурів, через шанування печі — місця, де, за повір’ям, мешкають домашні духи; культ вогню, пов’язаний із очищувальними функціями та життєвим началом родини; культ християнських святинь, втілений у шануванні ікон та покуття в цілому тощо).
  Житло завжди ваочно демонструє ставлення господарів до певних народних знань і звичаїв, як-от: наявність памальованих знаків, червоних квітів чи пташок на хвіртці, віконницях, вад вікнами або на воротах, як уже зазначалось, говорить проте, що у дао ій оселі е дівка на порі; чисто підведені призьба, стіни та вікна засвідчують охайність господині; лава для відпочинку біля воріт на вулиці та криниця на межі садиби з вулицею покликані виявити пошану та турботу про того, хто подорожує (втомлений шляхом може напитись води, перепочити, розпитати про щось, почути якісь цікаві; новини).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *