Барвінок – на вінок, а полин – на віник
Спостереження людей над природою, порами року відбувалося й на основі рослинного світу. Наші прапрадіди, наприклад, вірили, що папороть цвіте лише одну мить у ніч на Івана Купала і що той, хто зірве та збереже квітку папороті, буде щасливим, володітиме даром ясновиддя.
Повір’я про цвітіння папороті пов’язані з культом Сонця як символом та джерелом життя природи й людини. Як відомо, папороть не цвіте, розмножується спорами. Проте люди вірили в її цвітіння та в те, що не кожній людині дано бачити її вогняну дивоквітку. Часто з травами, кущами, деревями пов’язували полярні властивості й характеристики, добрий та згубний впливи. Скажімо, омелу називали “чортівкущ”, “відьмине мітла”, чаклунське зілля”, однак це не заважало вірити в те, що вона — оберіг, має здатність охороняти житло від блискавки та вогню. Заклятим деревом вважалася осика; на ній завжди тремтить листя, осиковим кілком убивають упирів і забивають кілки на могилі того, хто ходить після смерті.
Кущ бузини дов’язували з чортом, забороняли на місці, де колись росла бузива, ставити хату. Осяяні загадковим серпанком повір’їв та легенд й інші рослини: барвінок, рута, любисток, калина, липа, верба, тополя, береза, дуб, терен, ліщина, груша, яблуня, вишня…
Бузина
Бузива — диявольське творіння: її посадив чорт і тепер постійно сидить під нею, а тому її ніколи не викопують з корінням, щоб не дражнити диявола, а залишають рости, де в вона нв була. Нічого не можна будувати ва тому місці, де є старий корч: це місце — схованка чорта. Це місце нещасливе: як поставити хату, то господарі або ліги будуть слабувати і мерти, а як ва худобу, то худоба буде здихати і не буде вестися. Як е бузива в городі або ва полі і не можна її позбутися, то треба помастити сапу свяченим салом і висапати. Ні викопувати, ні викидати бузини не можна, бо зведе руки й ноги. Під бузиною не можна сідати чи лежати, бо може скрутити цю людину.
Верба
Де верба, там і вода, де вода, там і верба. В хату, де є верба, блискавка не вдарить. Верба перепиняє дорогу в дім нечистій силі, особливо відьмам. А в сухій вербі сидить чорт. Про це говорить і прислів’я: “Закохався, як чорт у суху вербу”.
Горіх
Буває, що не родить горіх волоський. То треба у Велакодню п’ятницю взяти сокиру й бити по стовбуру обухом і приказувати: “Як не будеш родити, то буду тобою паску святити”. Повторити ці слова три рази й одночасно гупати обухом по горіху: буде родити.
Горох
Не йди в горох, бо там залізна баба сидить. Як жінка їсть горох натще — буде гірким подружнє життя.
Жито
Як на одній стеблині жита або пшениці виросте два ко-лоски, то це ознака, що буде голод.
Звіробій
Звіробій — рослина від ста хвороб. Варити й пити по ложці дуже корисно.
Кавун
Як посадиш кавуни, то в постолах або чоботях не можна там ходити, щоб кавуни родили.
Капуста
Не можна квасити капусту, коли в селі є мрець, похорон, бо буде недобре. Картопля У котрий день (понеділок, вівторок і т. д.) випаде перший сніг восени, то в цей день треба весною садити картоплю — і тоді буде гарний урожай.
Каштан
Хто посадить каштана, і як цей каштан доросте до зросту цісї людини, то тоді ця люднна вмирає. Ось тому, кажуть, і не можна садити каштанів.
Коноплі
Як весною сіють коноплі, то після того, як розсіє чоловік коноплі, то йде до хати, і жінка зараз бере та смажить смаженицю для сівача, щоби були великі та м’які коноплі. Липа Липа відвертає прокляття, що їх посилають чоловікам жінки, приймає ці прокляття на себе. А тому на липі буває більше всього наростів, що є ні чим іншим, як жіночими прокльонами.
Любисток
У любистку купають дівчаток, щоб їх потім любили па-рубки. У любці купають дітей, щоб їх, як виростуть, усі любили. До того, кого всі люблять, то кажуть: тебе мати в любці купала.
Мак
Як нема довго дощу, то треба взяти освяченого на Мяковія маку, піти десь у поле до кринички й посипати, то буде дрібний дощ. А як сипурнути в криницю жменю, то буде злива.
Насіння
Не можна пересипати, ставити насіння на стіл, бо не зійде. Не можна позичати насіння, ие посіявши спочатку в себе, бо не зійде. Не можна лущити насіння на городі, як саджаєш, бо щось вцїсть посаджене. Як старе збирає та ховає насіння, і якщо та людина вже заслабне й мас вмерти, то молодому або тому, хто в госпо-дарстві залишається, треба те насіння все своїми руками пересипати, перебрати. Якщо цього не зробити, то все пасі пня не зійде, а пропаде.
Огірки
Огірки треба солити в той день, що Й Різдво було. Кажуть, що як цвітуть огірки та багацько пустої зав’язі, то треба її на-зривати по заході або до схід сонця та розсипати по дорозі проти череди, щоб скотина потоптала, то тоді рясно вродять огірки.
Осика
Осика — це нечисте дерево, ним прибивають упирів, які мають стосунки з усіма чортами. Осика вважається заклятим деревом, бо на ній завжди тремтить листя (на ній Іуда повісився). Кіл з осики вбивають на могилі того, хто ходить після смерті. Гріх осиковою палицею бити і скотину, і людей, бо зараз вкрутиться. За допомогою осикової палички можна примусити відьму, що оборнуляся ва тварину, повернути свій справжній вигляд. Коли засуха долає — у могилу самогубця слід вкопати кілок із осики та полити його водою.
Осет
Як є осет на ниві, то треба в зелену суботу до схід сонця рубати три осет и або дев’ять, то пройде.
Очерет
Очерет належить чортам — там вони проживають.
Попороть
Улюблене зілля чортів та відьом. Хто знайде папороть і візьме в руки розцвілу квітку, той матиме все добро та зло, і хто що думає, знатиме. Людина, яка має цвіт папороті тя зберігає його при собі, Молодіє даром ясновидця.
Полин
Підстерігаючи перехожого за околицею села, русалка зарятує його: “Полин чи петрушка?” Якщо скажеш “полин”, то русалка зникне, якщо ж відповіси “петрушка”, то вона може залоскотати насмерть.
Соняшник
Не заглядай у соняшник, бо його горобці вип’ють. Не лущ соняшник на грядці, бо горобці випиватимуть соняшники. Коли соняшники гниють посередині, то це ознако, що будуть мерти середні люди.
Трава
Не можна рвати траву, тому що буде вітер (або дощ).
Черемха
Не неси черемхи в хату, як є квочка, бо будуть курчата сліпі. Як цвіте черемшина, то завше буває тоді холоднувата похолодає. Цвіте черемха — найкраща пора садити картоплю. Зацвіла черемха — час ловити лящів.
Цибуля
Весною, як уже чути жаби, не можна сіяти нічого в городі, особливо цибулі, бо вродить така, як жаблячі очі.