Старої любові й іржа не з’їсть
Весільні ювілеї — відзначення круглих дат створення сім’ї. Традиція ця сягає своїм корінням недалекого минулого — 60-х років і доволі міцно ввійшла в наші звичаї.
Ювілеї найчастіше проводяться вдома, у колі найближчих родичів та сусідів або в ресторані. У домашніх умовах весільні ювілеї відзначаються у формі гостин з привітаннями, обдаровуванням, частуванням.
Люди дали кожному року сімейного життя особливе ім’я, що метафорично визначає відносини в родині на цьому етапі. Як правило, ця красномовна назва підказує й вибір подарунків, що їх прийнято дарувати на річницю весілля. І хоча може здаватися, що потреба в деяких традиційних подарунках зникла, все одно не варто забувати старих традицій, мудрість яких перевірена роками й життям цілих поколінь. Адже наш світ, що так динамічно змінюється, аж ніяк не впливає на стосунки двох людей, для яких, як і раніше, важливі вірність, відданість, любов і повага одне до одного, скільки б років вони не прожили разом.
День самого одруження називають зеленим весіллям — на знак юності, свіжості й чистоти. Зелене весілля символізують вінок нареченої та квітка в бутоньєрці нареченого. Подарунки на весілля можуть бути найрізноманітнішими, головне, щоб вони допомогли молодим розпочати самостійне життя.
Ситцеве весілля святкується через рік після шлюбу. Називається воно так тому, що союз молодих ще не досить міцний. Молоді довідалися один про одного більше, пізнали один одного ближче, перебороли перші труднощі, зіткнулися з побутом і буднями сімейних стосунків. Цього дня сімейній парі прийнято дарувати предмети побуту з тканини — скатертини, серветки, рушники, фіранки, постільну білизну. А самі молодята можуть обмінятися ситцевими хусточками. Символічними подарунками можуть вважатися фартухи, ситцеві подушечки у вигляді серця, мішечки з травами для ароматизації.
За слов’янськими звичаями, наступний ювілей святкується тільки через п’ять років. Але молоді дуже тремтливо ставляться до дати свого весілля, особливо в перші роки спільного життя. Тому немає нічого дивного в тім, що вони щороку готові із задоволенням святкувати свій ювілей.
За два роки після одруження святкується паперове весілля. Подібно до паперу, що легко рветься, стосунки між людьми ще не дуже міцні, чоловіку та дружині належить пережити нові й нові труднощі, особливо якщо в родині з’явиться або вже з’явилося маля. Традиційно на паперове весілля дарують красиві книги, картини, фотоальбоми. Останнім часом стало модним дарувати витончені паперові фігурки, виконані в техніці оригамі. Ці японські дрібнички можуть бути гарним доповненням до основного подарунка. Зрозуміло, молодій родині як подарунок на паперове весілля дуже доречним буде конверт із грішми, що допоможе придбати необхідні в побуті речі та убезпечить від матеріальних проблем, які часто руйнують молоді родини.
Третій рік спільного життя вважається першим значним етапом і називається шкіряним весіллям. Цей матеріал міцніший за ситець. Родина зміцніла, але поки піддана амінам, стосунки ще гнучкі, як шкіра. Дарують зазвичай вироби зі шкіри.
Крім традиційних шкіряних виробів — сумок, гаманців, ременів, сімейній парі можна подарувати шкіряні меблі, дві пари тапок як символ домашнього затишку, шкіру якого-небудь звіра або її імітацію як символ багатства. Чоловік і дружина на третю річницю дарують один одному шкіряні або замшеві рукавички. Іноді трирічну річницю називають пшеничним весіллям, тому доречно буде подарувати букет з колосків або сувеніри із соломи.
Через чотири роки приходить воскове весілля або лляне весілля. Віск і льон — символи гнучкості відносин між людьми, які вже подорослішали у своїх стосунках, а також символи достатку в оселі. Цього дня можна подарувати маленький букетик квітучого льна або квітучий льон у горщиках, що їх можна придбати у квіткових магазинах. Утім, для подарунка підійдуть будь-які вироби зі льна — одяг, постільна білизна, рушники, скатертини, набір серветок, фіранки. Лляні вироби відрізняються міцністю та служать тривалий час, тому будуть довго нагадувати про ваші щирі почуття та добрі побажання в цей радісний для чоловіка й жінки день. Написана на лляному полотні картина або вишитий гобелен — чудовий подарунок на лляне весілля. Красиві мерехтливі свічі — обов’язковий атрибут святкового столу — теж стануть у пригоді.
На п’ятий рік шлюбу святкується
дерев'яне весілля. Як свідчить назва, родина стала вже досить міцною, але все таки варто остерігатися «пожеж» (сімейних сварок), згубних для дерева. На дерев’яну річницю варто дарувати предмети з дерева: різноманітні скриньки, свічники, миски, вазочки, кружки, скляночки, банки для сипучих продуктів, ложки, дошки для нарізання.
Напевно жодна господарка не відмовиться від таких потрібних на кухні речей. Гарним подарунком також може стати вирізана з дерева скульптура, оригінальний виріб, дерев’яна біжутерія.
Обдаровуючи чоловіка й жінку предметами з дерева, гості бажають їхньому шлюбу міцності та надійності, що їх має деревина, її тепла та затишку. Чоловік і жінка теж дарують один одному дерев’яні подарунки. Якщо чоловік палить і це не дратує другу половину, то дружина може подарувати йому курильну люльку або попільницю, вирізану з дерева. Ну а чоловік може піднести дружині їх першу весільну фотографію в красивій дерев’яній рамці.
Шоста річниця — чавунне весілля. Чавун, незважаючи на зовнішню міцність, тендітний метал, від удару він може лопнути. Так і в сімейних стосунках — необхідно постійно підтримувати вогонь сімейного вогнища. Подарунки на чавунне весілля відрізняються своєрідністю. Це можуть бути будь-які вироби з чавуну: предмети садово-паркових меблів, ажурні решітки для огородження дачної або садової ділянки, для декоративного прикриття опалювальних батарей, камінів, вікон, декоративні предмети інтер’єру — ажурні тарілки, вази та свічники, скульптури малих форм: як правило, невеликі фігурки, укріплені на пап’є, погруддя, скриньки, письмове приладдя. Також дуже гарний подарунок для господарки — чавунний посуд: сковорідки, чавунці, гусятниці, форми для випічки. Якщо чоловік і жінка захоплюються спортом, їм можна подарувати чавунні гантелі або гирі, легші для дружини, важчі для чоловіка. У деяких народів шоста річниця весілля називається горобиновим або кипарисових, тому символічним подаруй ком цього дня може бути маленьке кімнатне дерево або ікебана.
Дуже важливою завжди вважалася сьома річниця — мідне або вовняне весілля. Мідь здавна вважалася символом статку в родині. Найбільш популярним подарунком на сьомий ювілей е мідна підкова «на щастя». Також прийнято дарувати довговічний мідний і латунний посуд. Колись мідний посуд був обов’язковим атрибутом у кожнім будинку. А мідний самовар протягом декількох століть був головною прикрасою столу. Будь-яка прикраса з міді — намисто, сережки, браслет, пояс, каблучка — буде подарунком із подвійним призначенням, естетичним і лікувальним. Мідь регулює обмінні та психічні процеси.
Деякі мінерали називають мідними, тому що в їхньому складі присутня мідь. Один з таких мінералів — малахіт. Тому цілком доречно буде піднести подружжю вироби з малахіту: скриньку, вазу, чашу, попільницю, свічник, сувенір. Романтичним подарунком стане мідний свічник на сім свічок (за кількістю прожитих років) або сім окремих свічників.
Оскільки в мідного весілля е ще одна назва — вовняна, у жодному разі не можна залишити без уваги й подарунки з вовни: шапочки, шарфи, пледи, хустки, рукавиці тощо. Дружина може зв’язати чоловіку светр, що завжди нагадував би йому про її любов.
Жерстяне весілля відзначають через вісім років. Блискуча жерсть — символ відновлення новизни стосунків. Заодно можна обновити квартиру й обстановку. Подарунком до такого урочистого випадку може бути блискуче кухонне начиння, побутові прилади. Можна підвести чай або цукерки в жерстяних коробках.
Чоловік може подарувати дружині карбовану картину, що нагадує сучасну листівку. На зворотньому боці картини можна вигравіювати напис Із найніжнішими побажннями для кожної. Дружина у відповідь на подарунок чоловіка може запекти для нього качку у фользі. Друга назва жерстяного весілля — макове. І означає воно, що кохання чоловіка й жінки настільки ж яскраве та палке, як і ця квітка. Тож головною стравою на святковому столі повинен стати пиріг із маком.
Дев’ятий ювілей — фаянсове весілля. Фаянсові чашка приваблюють свою красою, так і родина з кожним роком стає міцнішою та дружнішою, наповняючи сімейну чашу статком. Цього дня в подарунок підносять різноманітні вироби а фаянсу. Наприклад, фаянсовий посуд: тарілки, чашки, блюда. Дуже оригінально будуть виглядати фаянсові статуетки. До речі, гарніш подарунком можуть стати декоративні тарілки, що вішаються на стіну або встановлюються на спеціальній підставці. Такі сувеніри надають затишку домашньому вогнищу та надовго зберігають спогади про той пам’ятний день, якого вони були подаровані.
Десятиліття подружнього життя носить романтичну назву рожеве весілля, або день троянд. Міцність шлюбного зв’язку після десятилітнього спільного існування вважається нерушимою. Обов’язковим символом ювілею є троянди, що дарують близькі та друзі, щоб життя подружжя було таким же прекрасним. Чоловік повивен подарувати дружині 11 троянд: 10 червоних — як символ любові й 1 білу — як символ надії на наступне десятиліття. Дружині варто надягти на торжество одяг або прикраси рожевого кольору чи додати троянду в зачіску.
На столі стелиться рожева скатертина, підбираються рожеві серветки та свічі. Напої й закуски теж носять романтичний характер: рожеве вино, рожева (вона ж червона) риба, чай з пелюстками троянд і, звичайно ж, величезний торт із трояндами. Чудовим подарунками на рожеву річницю стануть ваза для квітів, скульптура, скрпнька або предмети меблів з| рожевого дерева, картини із зображенням троянд, декоративні прикраси з рожевих каменів, наприклад сердоліку. Іще десятирічний ювілей називають олов'яним весіллям, тому доречними подарунками будуть набори столового посуду.
Кому пощастить, святкуватиме й подальші ювілеї подружнього життя (усі їх разом наведемо нижче). Взагалі вважаєть ся, що коли перетнути десятирічний рубіж, то мало що здатне стати реальною загрозою родині, але досвід доводить, ще кризових, перелам них моментів на життєвому шляху подружжя кілька, і лише від взаємного бажання та рішучих намірі іти пліч-о-пліч залежить, чи зруйнують родину дрібні побутові проблеми або серйозні життєві випробування.
Річниці весілля
- 1 – а річниця — ситцеве весілля
- 2-а річниця — паперове весілля
- 3-я річниця — шкіряне (пшеничне) весілля
- 4-а річниця — воскове (лляне) весілля
- 5-а річниця — дерев’яне весілля
- 6-а річниця — чавунне (горобинове, кипарисове) весілля
- 7-а річниця — мідне (вовняне) весілля
- 8-а річниця — жерстяне весілля
- 9-а річниця — фаянсове весілля
- 10-а річниця — рожеве (олов’яне, день троянд) весілля
- 11-а річниця — сталеве весілля
- 13-а річниця — мереживне (конвалійне) весілля
- 14-а річниця — агатове весілля
- 15-а річниця — скляне весілля
- 20-а річниця — порцелянове весілля
- 25-а річниця — срібне весілля
- 30-а річниця — перлове весілля
- 35-а річниця — полотняне весілля
- 40-а річниця — рубінове весілля
- 45-а річниця — сапфірове весілля
- 50-а річниця — золоте весілля
- 55-а річниця — смарагдове весілля
- 60-а річниця — брильянтове весілля
- 65-а річниця — залізне весілля
- 70-а річпиця — благодатне весілля
- 75-а річниця — коронне весілля
- 80-а річниця — дубове весілля
Але, природно, головне у весільних ювілеях не подарунки, а радість від спілкування з тими, кого ви любите, коли вся родина збирається за столом, щоб ушановувати своїх іменинників. Це прекрасний приклад для підростаючого покоління, що закладає основу сімейних цінностей. Адже кожному зрозуміло, що в щасливій родині, в якій батьки раді кожному року спільного життя, щасливими відчуватимуть себе й діти.
А подарунки можна дарувати в будь-які дні, дорогі й не дуже, великі й маленькі, аби тільки вони підтверджували тепле ставлення й турботу, підтримували чудовий настрій в близьких вам людей.