Петрівка (також Петрів піст; Апостольський піст) — один із чотирьох багатоденних постів церковного року. Тривалість петрівки залежить від Великодніх свят: якщо Великдень раніше у році, піст довший; якщо пізніше — коротший. Закінчується петрівка 12 липня — на празник Святих верховних апостолів Петра і Павла.
На Петрівку раніше урочисто відзначали поховання язичницького бога Ярила — уособлення сонця. Таким чином народ відтворив результат спостережень за природними явищами: від цього дня — першого дня Петрівки — сонячна енергія іде на спад.
У перший день Петрівки не можна ходити до лісу — це небезпечно, оскільки дикі звірі цього дня надзвичайно активні. Сьогодні ж відбуваються проводи русалок. Дівчата готують урочистий обід на честь русалок, а потім гуляють полем і лісом із розплетеним волоссям і вінками на голові в супроводі відповідних цьому дню пісень. У деяких регіонах із соломи виготовляють русалку, виносять у поле й там розривають на шматки, розкидають за вітром. Білоруські дівчата вибирають собі живу русалку з-поміж себе. Вона і стає попереду живого дівочого ланцюжка, який із настанням вечора прямує в поле. Там відбуваються танці й ігри.