Мати, дитина
Вік звікувати – не в гостях побувати
До шести місяців вагітності молодиця повий на завше при собі носити ножа, щоб ве підкусила нечиста сила, бо нечистий боїться ножа і не зробить пакості.
Як жінка вагітна вперше гляне на пожежу і вхопить себе за руку, погу чи за ніс, обличчя і т. д., то, як уродиться дитинка, в неї буде на цім місці синя родима пляма. Треба слухати вагітну жінку, бо хто не послухає, в того міль і миші поточать увесь одяг.
Вагітній жінці не треба багато їсти, бо дитина буде заздрісна.
Вагітній жінці не треба дути на вогонь, бо дитина буде задихатися.
Вагітній жінці не можна красти, ба вкрадений предмет може відбитися на тілі.
Вагітна жінка не повинна ні з ким сваритися, їй слід уникати небажаних зустрічей. Особливо небезпечна зустріч із ви-хором. При зустрічі з вихором жінка повинна лягти на землю або присісти й туго обтягти ноги спідницею чи запаскою. Не годуй груддю немовляти на чужих очах, бо на груди нападе хвороба.
Якщо син схожий на маму, а дочка на батька, то будуть щасливі. Після заходу сонця не можна дивитися знадвору до хати через вікно, бо не буде маленька дитина спати. Як є в хаті маленькі (до одного року) діти, то після заходу сонця не можна нічого виносити з хати — ні сміття, ні помиїв, ні попелю і т. д., бо це буде погано для дитини. Благословення батьків має надзвичайно велику силу: якщо батьки не благословлять своєї дитини, то із неї нічого путнього не буде. Якщо в хаті мала дитина (новонароджена), то до цієї хати не можна заходити з порожніми руками. Не можна дитині до одного року стригти волосся на голові.
Не можна дитині до року дивитися в дзеркало. Не можна переступати через дитину до року. Не можна нікому нічого позичати ввечері, бо маленькі. дитина не буде спати. Купіль, що купають дитину, не можна виносити надвір по заході сонця, бо не буде дитина спати. Дітям надворі не можна їсти, бо горобці нападатимуть на просо. Не можна ганчіркою бити дітей, бо як виростуть, то в злиднях будуть жити. Не можна малих переступати, бо не виростуть. Не можна на дитину дивитися з-за голови, бо буде врочливе.
Коли з малою дитиною в полі, то ніколи не клади дитину в борозні, бо буде хворіти. Як спить дитина і закладе руки за голову, то буде багата. Як дитина вродиться вночі в тиху погоду (годину), то буде тиха, а як півні співають, — буде криклива. Спалити колиску — дітей не буде. Не можна колисати порожньої колиски (бо там чорт), бо дитина не буде спати. Як дитину відлучати від грудей, то врізати ділушку з першого хліба (перший всадяний) і грудочку солі дати ди-тині в руки й казати: “На — йди собі на свій хліб! Щоб ти була гречна й велична, як цей хліб святий!”. Коли тато прокляне дочку, а мама сина, то вони будуть нещасливі, хворіти будуть, скоро помруть… Не можна дітей бити за те, що б’ють скло (шибки, посуд тощо)… Весілля, шлюб Як собаки нападуть на дівчину і щось із одягу порвуть, то та дівчина скоро віддасться. Як молодик іде свататись, то примічас, кого здибає: як дівчину, жінку, бабу — буде невдача, а як хлопця, чолові-ка, діда, — буде все добре. За тими сватачами, що їм дівчина “кабака” (гарбуза) вчепить, треба вийти і ворота самому зачинити, бо як зачинить ворота той сватач, то ніколи та дівка не віддасться: ворота “зачинить” назавжди. Як тільки розплетуть молоду, то коли сяде зараз же дружка на той стілець, то скоро віддасться. Та хустка, якою мама вводить молодих до хати і виво-дить із хати на весілля, мусить бути білою, а не чорною, щоб не було чорним життя молодих.
Молодим не можна переходити дороги з порожніми відрами. При вінчанні обом молодим не можна оглядатись, бо: розведуться; жити будуть негарно; нічого не буде вестися; діти будуть мертв. При першому посаді нехай молода присяде полу молодикові, то буде завше старшинствувати. У
неділю ввечері молода при роздачі подругам стрічок зсуве віночки з косами, — то скоро повіддаються. Як у весіллі бійка” сварка, то в житті молодих не буде злагоди. Не можна молодій дивитися в дзеркало, бо буде все дурно чоловік гризти. Не можна заміж виходити, як не минув один рік батькові чи матері після смерті. Якщо під час весілля падає дощ чв сніг, то молоді будуть багаті. Не можна женитись у високосному році, бо буде розлука. Не можна дружці засиджуватися за столом, бо в дівках засидиться.
Хто при собі носять обручку, з якою три рази брали шлюб, то того ніхто не зможе вбити. Перед ним розступаються мури, замки злітають з дверей, його ні тюрма, ні куля не бере. Якщо в когось із наречених впала обручка, або в церкві ко-рона з голови зсунулася, або свічка загасла, то це поганий знак.
Молодому слід покласти в кишеню металевий ключ, а нареченій насипати за пазуху мак і у вінок заправити зубчик часнику — щоб ніщо вороже не приступило. Барвінок, вічнозелену рослину, що символізує вічне життя, обов’язково вплести у вінок молодій. Але треба, щоб його зібрала в чистому лісі людина з чистими та світлими думками. З добрими думками і коровай весільний пекти треба: “Міси, сестрице, коровай та злого нічого не думай. Тільки тг думай, щоб добрий вдався коровай”.
Тріснутий, пригорілий коровай — це поганий знак для молодят: їхнє подружнє життя так трісне, як ця святкова паляниця. Бажано, щоб молодята одягалися на весілля в усе нове, щоб забезпечити собі щастя, адже в нове життя входять. Якщо теща торкнулася зятя ложкою — то, щоб верховодити, щоб він став підвладний жінці. Нехай зять потім цю ложку якнайдалі викине.
Похорон. Мрець
Не можна переходити вулицю перед покійником, як його везуть на цвинтар, бо погано буде тому, хто переходить. Як буває часом мрець на весілля, то це погана прикмета: або розійдуться молодята, або якась інша біда на їхнє життя буде. Коли є мрець у селі, то поки його не поховають (два-три І дні), картоплі садити не можна, бо не буде врожаю. За мерцем треба обов’язково зачинити ворота. Бо як не зачинити, то смерть знову когось ухопить. Хто вмре на Великдень, той буде на небі, буде святим.
Коли хто вмре в селі, то не можна співати, бо втратиш голос. Не можна ставити хреста на могилі самогубця, бо буде посуха. Не можна мертвому переходити дороги, бо ноги заболять. Не можна, як сонце зайде, мертвого хоронити. Не можна на похорон насіння лущити, бо зуби болітимуть.
Коли йдеш дорогою і навпроти тебе везуть мерця, то це ознака, що будеш мати щастя. Коли грає духова музика під похорон і дуже дзвенять труби, то скоро буде другий похорон у селі. Не можна ніде торкати себе за тіло, як мерця несуть, бо буде наріст. Із пожежі й похорону не можна нічого брати (красти), бо самому за це буде така ж біда.