Балабушки — невеличкі булочки круглої форми з кислого І тіста. Печуть їх у святкові дні чи в неділю найчастіше з пшеничного або гречано-пшеничного борошна. У деяких районах балабушки варять.
На печених балабушках ворожать новорічної ночі та на Андрія. Воду для тіста слід обов’язково привести від колодязя ротом. При цьому хлопці смішать дівчат, щоб ті випустили з рота або проковтнули воду. Нарешті, принісши воду# дівчата замішують нею тісто, випікають балабушки та, поклавши декілька на низенькому ослоні, впускають голодного собаку. Чию балабушку собака з’їсть першою, та з дівчат першою вийде заміж. Інший спосіб ворожіння полягає втому, щоб з’їсти на ніч пересолену балабушку, тоді присниться суджений, який принесе дівчині напитися.
Дуже полюбляють українці пампушки (пампухи)
— невеличкі круглі й пишні булочки, виготовлені з кислого тіста З житньої, пшеничної, гречаної чи пшенично-гречаної муки. Вони виконують аналогічну балабушкам роль у святкові дні, а в повсякденні засмачуються часником і вживаються з борщем, роблячи його просто неперевершеним.
Отже, готують пампушки до свята, у неділю, на поминальний обід, використовують їх у дівочо-парубочих ворожіннях. Однак, порівняно з балабушками, пампушки набули значно більшого територіального поширення й нерідко присутні на буденному столі.