Інформація

Ця стаття була написана 01 травня 2013, в рубриці Життєвий шлях.

Зливки

"Казала вода, що святою була"

   Зливки (зливання, обливання, помити руки) — обряд очищення баби-повитухи й породіллі. По-перше, вважається, що породілля протягом 40 днів є нечистою, тому цього часу до церкви ходити їй не можна. По закінченні цього терміну вона має йти до церкви на виводини, молитву, щоб одержати благословіння. Пов’язаний обряд і з народною вірою в цілющу силу води.
   Для виконання обряду баба (сьогодні непринципово, щоб саме вона) мусить налити в миску воду, покласти туди ягоди калини (щоб породілля була гарною та здоровою), зерна вівса та злити породіллі воду на руки. Потім, намочивши руку у воді, прикласти руку до обличчя породіллі, примовляючи: «Зливаю свою руку, а твою душу». На закінчення слід трохи води з ягодами злити за сорочку породіллі та всім присутнім жінкам, щоб у них ще народжувалися діти; хто хоче хлопчика, тій кидають овес, а хто дівчинку — то калину. Обряд завершується гостиною та обдаруванням баби-повитухи.
   Мусимо визнати, що раніше весь цей обряд був набагато складніший і серйозніший: для цього повитуха рано-вранці приносила непочатої води, до якої додавали вівса, хмелю, конопляного насіння, дубової тріски. На долівку клали сокиру (коли новонароджений був хлопчиком) або прядку (якщо немовля — дівчинка), породілля правою вогою ставала на сокиру та здіймала правицю, на яку баба лляла воду, з лівої ж руки породілля виливала трохи води. Далі руки міняли, проробляючи таку процедуру тричі, а відтак всі ці дії повторювала й повитуха.
  Шел я обряду повитуха, породілля з немовлям на руках і всі присутні жінки тричі обходили довкола столу. Закінчувався обряд частуванням, під час якого породілля мусила сидіти на кожусі, розстеленому вовною догори, аби вберегтися від вечистоісили.

 

Залишить відповідь

Традиції українського народу

Останні статті

Система Orphus

Система Orphus