Предмети побуту

Веретено
Якщо веретено випаде з рук ткалі й хлопчик подасть його, то треба вщипнути хлопчика, щоб опісля вів не падав із ковя.

Віник
Не в’яжи віника в суботу, бо не минатимуть двір дурні собаки. Не переступай через віник, бо згорбатієш. Неможна переступати через віник, бо станеш сухий (худий). Вважається за смертний гріх ставити на покуті віник: його місце в кутку біля печі. Віником не можаа биться, бо як удариш, то неодмінно на того чоловіка нападе короста. Не можна віника палити, бо буде великий вітер. Не треба бити когось віником, бо буде ледачий. Не можна віником бити людину, бо нападуть злидні. Не вибивай віником одягу, бо будеш хворіти.

Відро
Коли хтось перейде дорогу з порожніми відрами — буде невдача. З порожніми відрами жінка перейде дорогу — зле, з повними — добре.

Голка
Не можва голки без нитки позичати, бо не буде прядиво родити і будеш без сорочки. Коли голка лежить кінцем до тебе — не можна її брати. Не давай голки без нитки, бо нападуть злидні. Не можна красти голок, бо хто вкраде голку, того на тім світі чорти будуть через вушко голки проганять.

Горщик
Як горщики википають — щось лихе буде. Як скидати піну з горшка на голу землю, то не можна вступати в те місце. Якщо покласти сокиру на припічок, то горшки будуть розбиватися. Коли віддаєш (позиченого) горщика, клади шматочок хліба.

Гребінець
Як купити нового гребінця, то ним спочатку треба почесати кота, собаку, то не буде вошей.

Гроші
Коли на дорозі лежать гроші мідні, срібні й гербом угору — бери: на щастя, а якщо числом угору — не бери: на вбиток. Щоб велися гроші, треба мати в гаманці “на розпліді бодай копійку. Як хтось комусь передає зайві гроші, то це погана прикмета для того, кому передають.

Дзеркало
Не можна ввечері у дзеркало дивитися, бо буде вночі поганий сон (вар.: буде відьма любуватися). Не можна дивитися в дзеркало, коли в селі є мрець, бо швидко помреш. Не дивися в дзеркало, коли їси, бо споганієш. Коли дивишся в дзеркало, не кривись, бо скривить лице. Якщо дівчина розіб’є дзеркало, то не вийде заміж протягом семи років.

Діжа
Коли купують нову діжу, то в ній повинно бути дев’ять пар клепок, то це буде гарна дуже діжа. Ознака гарної діжі при купівлі полягає в тому, щоб клепки стояли так, як росте дерево, то буде сходити гарно хліб. Як купують діжу, то промовляють: “Діжа, діжа, треба тобі віхтя і ножа”. Не заглядай у пікну діжу, бо не будуть рости борода та вуса. Щоб найти топляника в річці, то засвічену воскову свічку ставлять у діжу і пускають на воду. Діжа припливе і стане над втоплеником.

Коромисло
Як принесе дівка прати шмаття і скидає його з коромисла, то треба обполоскати коромисло у воді, бо буде дівка гуляти. Не переступай через коромисло, бо мати вмре.

Коцюба
Не можна кочергу на ніч ставити, а треба класти, так само й рогачі: як покласти їх, то вони будуть відпочивати і господині дякувати, а як не покласти, то будуть лаяти. Ручкою від коцюби не можна чіпати вогню, бо яструб хапатиме курей. Не можна переступати через коцюбу, бо будеш хворіти на пропасницю (… бо будуть тоді димниці — нариви).

Ложка
Ложками не можпа тарабанити, бо буде сварка в хаті. Не годиться по столу стукати іожкою, бо будуть зуби боліти. Коли є малі діти, то не можна кидати ложки на ніч у горшку, бо діти плакатимуть. Коли покладеш ложки на стіл обідать, то треба, щоб кожна ложка була донизу обернута, аби вороги не мішалися в сім’ю. Не торохти ложками, коли миєш їх, бо люди на селі говоритимуть (торохтітимуть). Не годиться їсти одною ложкою удвох, щоб не посваритися. Нe годиться ложок мить, як сонце зайде. Якщо ва вечір ложки будуть поставлені сторчма, то в ту віч ніхто в домі спати не буде. Дівчата не повинні їсти великими ложками, бо від цього в них будуть надто розвинені (великі) груди.

Підкова
Кажуть, хто знайде ненавмисне підкову, тому вона при – весе щастя. Під сівешний поріг підкладають підкову, щоб у хаті гроші велися. Як будують нову хату, то під поріг на щастя кладуть підкову. Щоби йшли люди до хати і з хати, то кладуть під поріг дві підкови: одну ріжками до хати, а другу — з хати. То тоді будуть люди чи гості йти до хати і з хати.

Піч, груба
Коли топвш дровами в печі й запискотить дровина, то буде якась звістка у домі. Не можна ва печі взуватись, бо мати вмре. Як саджають хліб у піч, то треба заклямвути двері, аби віхто не виходив і не заходив до хати, бо як зайде і вийде з хати ва голу піч, то це прикмета, що людгіна ця буде голодна, будуть злидні й нестатки в сім’ї.

Поріг
Не можна ввечері виходити за поріг, як щось учується, ніби хтось гукає, бо покинеш свій дім. Не можна переходити поріг хати однією вогою взутою, а другою босою, бо не оженишся або не вийдеш заміж. На порозі не годиться нічого рубати, бо шкодитиме худобі. Не можна до порога рубати, бо в двір буде забігати лихий собака. Не можна подавать через поріг руки товаришеві чи комусь іншому, бо будеш із ним сваритись. На порозі гріх що-небудь робити, бо не буде воно так, як хочеш. Не подавай води через поріг, бо не оженишся (не вийдеш заміж). Нетреба перемітати сміття через поріг, бо невийдеш заміж, не будуть сватать. Коли перекидати сміття через поріг, то в хату жаби плигатимуть. Не можна перемітати сміття через поріг, бо виметеш когось із сім’ї. Не мети через поріг сміття, бо погані люди прийдуть. Через поріг ніколи нічого не давай, бо сам будеш просити. Не стій на порозі, коли їси, бо станеш роззявою (бо не вийдеш заміж). Не треба перемітати через поріг, бо хлопці не любити-муть.

Праник
Праник (як перуть шмаття, то вибивають ним) не можна класти в хаті на припічок, — ще як особливо в хаті є мала дитина, бо буде мати погану хворобу (сухоти). Як прийде жінка прати шмаття на сажавку, то не можна тримати коло себе сухий праник. Не можна бити шмаття сухим праником, бо будуть дитині сухоти. Не можна праником марно стукати, бо люди язиками будуть плітки наводить. Рушник Не треба втиратися разом із кимось одним рушником, бо посваришся з ним.

Сито
Не можна нести голого (незакритого) сита, а треба закрити хусткою, бо будуть кури сліпі. Не можна латати сита, бо той, хто буде латати, — осліпне. Як сито замучиться, то не треба його оббивать, бо до його прип’яті лихоманки валом: бува, валину переб’єш та й одпустиш їх.

Скатерть
Не втирай настільником руки, бо завжди матимеш борги. Не можна витиратися скатеркою, бо як умреш, то будуть лазити по обличчі воші.

Стіл
Не можна сідати на стіл, бо коли буде весілля, то коровай трісне наполовину. Не можна сидіти за столом у шапці, бо стіл — це престол. Не годиться стукати по столу ложкою або ножем, бо буде сварка. Нe можна вгощати на незастеленому столі, особливо — дівчину, інакше чоловік її буде лисим. Не можна сідати їсти на куток стола, бо не вийдеш зиміж (не оженишся). Не можна виносити із хати столу, непокритого скатертю — голого, бо в господі того, кому переноситься стіл, стане голод. Не можва виходити з-за столу Іншпм боком, ніж сідав бо дружина аомре. Ключів на столі не годиться класти, бо будеш забуваться.

Черпак
Не можна дівці їсти з черпака, бо далеко заміж піде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *