Інформація

Ця стаття була написана 01 травня 2013, в рубриці Життєвий шлях.

Пострижини

"Не доспи, не доїж, а дитину пострижи"

   Пострижини — відзначення річниці від дня народження дитини. На цей ювілей обов’язково запрошують хрещених батьків. Посеред хати на долівці простилають вовною догори кожух (як обере гов и й знак, символ добробуту), садять на нього хлопчика, батько на кожуха кидає трохи грошей, щоб дитина багата й щаслива була. Названий батько вистригає своєму похресникові трохи волосся навхрест. У гуцулів такий обряд називався обтинанням і проводився двічі: через місяць після народження (як знак прилучення дитини до роду) і в рік повноліття, символізуючи перехід підлітка до нового соціального ставу.
   У більш давні часи обтинання виконували сокирою, тепер для цього використовують ножиці.
   Дівочий різновид пострижив — це обряд заплітання, урочисте плетення навхрест перших кісок. Для цього ритуалу батьки запрошують хрещену мати, яку після виконання обряду обдаровують.
  Сьогодні здебільшого такі специфічні деталі мають місце зрідка. В основному дитині символічно зістригають пасмочко волосся або вистригають хрестик, часто вистригається трохи волосся з чотирьох боків; спереду, ззаду та з обох боків над вушками, що має оберегти дитину від злих сил з усіх боків. І відбувається це не обов’язково на річницю, а й у 3, 5 чи 7 років. В особливо відданих старовинним віруванням і обрядам родинах пізніше, коли юнак обростає вусами чи борідкою, чиниться обряд першого гоління. До сьогодні зберігся такий звичай: на день народження дитини її мати пече пироги. Вибравши найбільший з них і поставивши його сторч на маківку голови, тягне символічно дитину за вуха вгору, приказуючи, щоб наступного року вона виросла не менше, як на висоту пирога.

 

Залишить відповідь

Традиції українського народу

Останні статті

Система Orphus

Система Orphus