Їжа, пиття

Не можиа їсти над книжкою, бо розум згубиш (заїси пам’ять). Не можна їсти на вулиці, бо буде жінка роззява. Не можна їсти, коли люднна потилицею стоїть до тебе, бо на спині горб виросте. Хто багато сала їсть, то в того губи товсті будуть. У шапці їсти — теща глуха буде.

Якщо хазяйка пересолить їжу — борщ чи що, то кажуть, вона в когось дуже закохана. Якщо сіль розсипеш, то з кимось посваришся. Не їж опівночі, бо в цей час обідають чорти. Не можна їсти з ножа, бо будеш сердитий. Не можна їсти з ножа, бо люди будуть дивитися скоса. Не можна їсти з ножа, бо матимеш гострий язик — як ніж. Не їж на грядці, бо шкідники виїдатимуть грядки. Не їж чужою ложкою, бо заїди нападуть. Не можна їсти лежачи, бо розледачієш (…бо хліб на полі виляже). Не переривай їжу, бо буде тобі нещасливе, переривчастої життя. Не можна їсти на городі й лузати насіння, бо ніщо не вродить. Як будеш цвілі недоїдки їсти, то будеш добре плавати, і Не облизуй макогона, бо лисий будеш (якщо дівчина — то чоловік лисий буде).

Хліб святий. Якщо ненавмисве окраєць впаде додолу, то його слід підняти й поцілувати. У селянській хаті хліб завжди лежав ва почесвому місці — на столі, на скатертині чи рушнику: щоб хліб віколи не покидав сім’ю, щоб не знала вона голоду. Без хліба не можна наїстися. Хліб не переїдається. Як їсти хліб, то не можна лишати недоїдка, бо в ньому вся сила. Не можна кусати з їдою шматка двом, бо будуть “кусати”  (гризтися, сваритись); щоб того не було, то після укусу необхідно три рази мізинними пальцями взятися-рознятись.

Не годиться одвертати хліб надрізаним боком до стіни, бо так люди одвертатимуться од хазяїна. Не можна хліба в сіль умочати, а треба присолювати, бо не буде хліба. Не можна викидати хліба, бо хліб святий. Хліб давати бідним через поріг не можна, бо сам збіднієш.

Не можна виходити з хати, коли хліб садять у піч, бо не буде врожаю на хліб. Не можна нікого впускати в хату, коли хліб саджаєш у піч, бо станеш лисим. Не можна кусати з великого шматка хліб, бо вийдеш заміж дуже далеко від рідних. Не щипай хліба з цілої хлібини, бо лика задеруться на пальцях.

Не треба нарізати хліб у молоко, бо дійки в корови по-ріжуться. Коли їсти, то не можна тримати великий шматок хліба, бо на тім світі будеш тримати такий камінець. Як печуть хліб і виймають із печі та як забудуть один, то як дитина того хліба поїсть, то буде дуже забудькувата. Як ідеш зажинати жита, то обов’язково треба брати буханець хліба — це для того, аби цілий рік було що їсти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *